Hvad vil du lære i dag?

Hvad skal jeg lære i dag?

Hvad skal jeg lære i dag?

Jeg har behov for at holde de små hjerneceller aktiveret, men jeg må helst ikke blive stresset, derfor er det en nydelse for mig at kaste mig over, det jeg ser som mit livs-projekt, nemlig hækling og det at mestre det på alle planer.

Ja, jeg er ikke selvglad for jeg sagde jo livs-projekt, så jeg har mange år til at nå så langt 🙂

Jeg har ingen uddannelse bag mig, alt jeg kan er selvlært – og det er efterhånden rigtig meget, jeg er stædig som ind i .. og har viljen til at lære.

I går samlede jeg en djævel og en engel, jeg var dybt frustreret for det var bare ikke godt nok!

Sådan her jeg det for det meste når jeg samler mine dyr, jeg bryder ud i kold sved, bliver aggressiv, depressiv og synker ned i håbløshed, for det bliver bare ikke som det burde..

Er det så ikke på tide at man får gjort noget ved det?

Problemstilling #1

Jeg får ikke hæklet tæt nok, så fyldet ses.

  • Jeg startede i sin tid med akrylgarn og det er bedre end bomuld ved at de små “hår” fylder hullerne bedre ud
  • Jeg bryder mig ikke så meget om akrylgarn og det bliver for stampet hvis jeg bruger en lille hæklenål
  • Til 8/4 bomuld bruger jeg som standard en 2.5 mm hæklenål og det burde være fint.
  • Hvis jeg bruger en 2.0 mm hæklenål bliver det også en smule stampet, 2.5 er flottere

Problemstilling #2

Jeg er ikke god nok til at samle delene

  • Hastværk er lastværk og sådan er jeg, jeg sjusker når jeg skal være færdig, men tror det er noget der ligger lidt dybere i mig – det må ikke være godt..
  • Placeringen er altid så gennemtænkt og, det værste jeg ved, er når der skal monteres 2 af en ting, f.eks. arme og ben – øv det trækker tænder ud!
  • Jeg kan ikke rigtig blive enig med mig selv om hvordan jeg skal sy og det kan tit ses

Problemstilling 3

Jeg er håbløs til at hækle rundt i afsluttede omgange

Det vil sige der hvor man forbinder med 1 km til 1. maske og starter med 1 lm… NEEEJ! Hvorfor tror I at jeg laver så lidt oversættelser af sko og sandaler? Jeg kan ikke få det til at gå op!

Nu skal det være slut, nu skal jeg finde fred og lære at gøre det ordentligt!

Til projektet.. ja ja, selvfølgelig skal jeg vælge noget nyt – vælger jeg at bruge de her smukke skabninger fra CAROcreated :

Musepar fra CAROcreated

Musepar fra CAROcreated

Selvfølgelig vil jeg fortælle og vise de ting jeg lærer undervejs, så det kan jo være at også du lærer noget nyt 🙂

Permanent link til denne artikel: https://www.topping.dk/blog/hvad-vil-du-laere-dag/

Gratis hækleopskrifter, Hækletips og sjov | Topping